The 2024 Olympic Video games will probably be held in Paris this summer time, with 329 medal occasions being contested over 16 days of festival.
There can be two non-medal days of initial festival, on July 24-25, forward of the hole rite on July 26.
This agenda is topic to modify and will probably be up to date. All occasions are in British Summer season Time (BST).
Click on on the hyperlinks underneath to visit a particular day:
Day -2 | Day -1 | Day 0 | Day 1 | Day 2 | Day 3 | Day 4 | Day 5 | Day 6 | Day 7 | Day 8 | Day 9 | Day 10 | Day 11 | Day 12 | Day 13 | Day 14 | Day 15 | Day 16
Day -2 (Wednesday July 24)
Soccer
2pm-10pm: Males’s staff level (8 suits inc France vs USA 8pm)
Rugby sevens
2.30pm-9pm: Males’s pool rounds
Day -1 (Thursday July 25)
Archery
8.30am-11.30am: Girls’s person rating spherical
1.15pm-4.15pm: Males’s person rating spherical
Soccer
4pm-10pm: Girls’s staff level (6 suits inc Germany vs Australia 6pm)
Handball
8am-11.30am: Girls’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Rugby sevens
1pm-4pm: Males’s pool rounds
7pm-10pm: Males’s placement suits: quarter-finals
Day 0 (Friday July 26)
Opening rite
7.24pm get started (TBC)
Day 1 (Saturday July 27)
14 golds up for grabs
Inventive gymnastics
10am-12.30pm: Males’s qualification
2.30pm-5pm: Males’s qualification
7pm-9.30pm: Males’s qualification
Badminton
7.30am-11am: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
1pm-4.30pm: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
6.30pm-10pm: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
Basketball
10am-2.15pm: Males’s prelims (2 suits)
4.15pm-6pm: Males’s prelims (1 fit)
8pm-9.45pm: Males’s prelims (1 fit)
Seashore volleyball
1pm-3pm: Males’s or girls’s prelims (x2 suits)
5pm-7pm: Males’s or girls’s prelims (x2 suits)
9pm-11pm: Males’s or girls’s prelims (x2 suits)
Boxing
2.30pm-4.55pm: Girls’s 54kg and 60kg and males’s 63.5kg and 80kg: spherical of 16 or 32
7pm-9.55pm: Girls’s 54kg and 60kg and males’s 63.5kg and 80kg: spherical of 16 or 32
Canoe slalom
2pm-6.10pm: Males’s C1 and ladies’s K1 heats
Biking (street)
1.30pm-5.30pm: Males’s and ladies’s person time trial
Diving
10am-11am: Girls’s 3m synchro: ultimate
Equestrian
8.30am-5.30pm: Eventing dressage: staff and person day 1
Fencing
9am-3.40pm: Girls’s person epee and males’s person sable: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals
6pm-9.50pm: Girls’s person epee and males’s person sabre: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout
Soccer
2pm-10pm: Males’s staff level (x8 suits)
Handball
8am-11.30am: Males’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Males’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-2pm: Males’s pool phases (2 suits inc GB vs Spain)
9.30am-2.30pm: Males’s pool phases (x2 suits)
4pm-9pm: Males’s and ladies’s pool phases (2 suits)
4.30pm-9.30pm: Males’s and ladies’s pool phases (2 suits)
Judo
9am-1pm: Girls’s -48kg and males’s -60kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s -48kg and males’s -60kg: medal rounds
Rowing
8am-12:10pm: Males’s and ladies’s unmarried sculls, males’s and ladies’s double sculls, males’s and ladies’s quadruple sculls: heats
Rugby sevens
1.30pm-7.45pm: Males’s placement suits, semi-finals, bronze medal fit, gold medal fit
Capturing
8am-12.45pm: Males’s and ladies’s 10m air pistol, blended staff 10m air rifle: qualification
9.30am-10.50am: Combined staff 10m air rifle: ultimate
Skateboard
11am-2.30pm: Males’s side road prelims
4pm-6pm: Males’s side road ultimate
Browsing
6pm-3.30am: Males’s and ladies’s spherical 1
Swimming
10am-12pm: Girls’s 100m butterfly, girls’s 400m freestyle, males’s 100m breaststroke, males’s 400m freestyle, girls’s 4x100m freestyle relay, males’s 4x100m freestyle relay: heats
7.30pm-9.30pm: Girls’s 100m butterfly: semi-finals; males’s and ladies’s 400m freestyle: finals; males’s 100m breaststroke: semi-finals; girls’s and males’s 4x100m freestyle relay: finals
Desk tennis
2pm-5pm: Males’s and ladies’s singles: prelims; blended doubles: spherical of 16
7pm-10pm: Males’s and ladies’s singles: spherical 1
Tennis
11am-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles
Volleyball
8am-10.30am: Males’s prelims
12pm-2.30pm: Males’s prelims
4pm-6.30pm: Males’s prelims
8pm-10.30pm: Males’s prelims
Water polo
1pm-4pm: Girls’s prelims (x2 suits)
5.30pm-8.30pm: Girls’s prelims (x2 suits)
Day 2 (Sunday July 28)
13 golds up for grabs
Archery
8.30am-10.05am: Girls’s staff eliminations
1.15pm-4.55pm: Girls’s staff medal suits
Inventive gymnastics
8.30am-12.20pm: Girls’s qualification
1.50pm-3.30pm: Girls’s qualification
5pm-6.40pm: Girls’s qualification
8.10pm-9.50pm: Girls’s qualification
Badminton
7.30am-11am: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
1pm-4.30pm: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
6.30pm-10pm: Males’s and ladies’s singles, doubles and blended doubles: staff level
Basketball
10am-2.15pm: Males’s and ladies’s prelims (2 suits)
4.15pm-6pm: Males’s and ladies’s prelims (1 fit)
8pm-9.45pm: Males’s and ladies’s prelims (1 fit)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (x4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (x3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (x3 suits)
Boxing
10am-12.10pm: Girls’s 50kg, girls’s 66kg, males’s 51kg, males’s 57kg, males’s 71kg and males’s 92kg: spherical of 32 or 16
7pm-9.10pm: Girls’s 50kg, girls’s 66kg, males’s 51kg, males’s 57kg, males’s 71kg and males’s 92kg: spherical of 32 or 16
Canoe slalom
2.30pm-5.50pm: Girls’s K1 semi-finals and finals
Biking (mountain motorcycle)
1pm-3.30pm: Girls’s cross-country
Equestrian
9.30am-2pm: Eventing cross-country: staff and person day 1
Fencing
8.30am-3.50pm: Males’s epee and ladies’s foil: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals
6pm-10.10pm: Males’s epee and ladies’s foil: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout
Soccer
4pm-10pm: Girls’s staff level (6 suits inc USA vs Germany)
Handball
8am-11.30am: Girls’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-2pm: Girls’s pool level (2 suits)
9.30am-2.30pm: Girls’s pool level (2 suits inc GB vs Spain 12.15pm)
4pm-9pm: Males’s pool level (2 suits)
6.45pm-9.30pm: Males’s pool level (2 suits inc South Africa vs GB 7.15pm)
Judo
9am-1pm: Girls’s -52kg and males’s -66kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s -52kg and males’s -66kg: medal rounds
Rowing
8am-12:10pm: Girls’s and males’s unmarried sculls, girls’s and males’s double sculls: repechage; girls’s and males’s coxless pair, girls’s and males’s light-weight double sculls, girls’s and males’s coxless 4: heats
Rugby sevens
2.30pm-9pm: Girls’s pool rounds
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s windsurfing, males’s and ladies’s skiff
Capturing
8.15am-11.30am: Males’s and ladies’s 10m air rifle: qualification
8.30am-12:05pm: Males’s and ladies’s 10m air pistol: finals
Skateboard
11am-2.30pm: Girls’s side road prelims
4pm-6pm: Girls’s side road ultimate
Browsing
6pm-3.30am: Males’s and ladies’s spherical 2
Swimming
10am-12pm: Males’s 200m freestyle, males’s 400m person medley, girls’s 100m breaststroke, males’s 100m backstroke, girls’s 200m freestyle: heats
7.30pm-9.30pm: Males’s 400m person medley and ladies’s 100m butterfly: ultimate; males’s 200m freestyle, girls’s 100m breaststroke, males’s 100m backstroke: semi-finals; males’s 100m breaststroke: ultimate; girls’s 200m freestyle semi-finals
Desk tennis
9am-1pm: Males’s and ladies’s singles: spherical 1
3pm-5pm: Combined doubles: quarter-finals
7pm-10pm: Males’s and ladies’s singles: spherical 1
Tennis
11am-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles
Volleyball
8am-10.30am: Girls’s prelims
12pm-2.30pm: Girls’s prelims
4pm-6.30pm: Males’s prelims
8pm-10.30pm: Males’s prelims
Water polo
9.30am-12.30pm: Males’s prelims (x2 suits)
2pm-5pm: Males’s prelims (x2 suits)
6.30pm-9.30pm: Males’s prelims (x2 suits)
Day 3 (Monday July 29)
18 golds up for grabs
Archery
8.30am-10.05am: Males’s staff eliminations
1.15pm-4.55pm: Males’s staff medal suits
Inventive gymnastics
4.30pm-7.30pm: Males’s staff ultimate
Badminton
7.30am-11am: Males’s, girls’s and blended singles and doubles: staff level
1pm-4.30pm: Males’s, girls’s and blended singles and doubles: staff level
6.30pm-10pm: Males’s, girls’s and blended singles and doubles: staff level
Basketball
10am-2.15pm: Girls’s staff segment (2 suits)
4.15pm-6pm: Girls’s staff segment (1 fit)
8pm-9.45pm: Girls’s staff segment (1 fit)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
Boxing
10am-12.10pm: Girls’s 60kg, males’s 63.5kg, males’s +92kg: spherical of 32 or spherical of 16
2.30pm-4.40pm: Girls’s 60kg, males’s 63.5kg, males’s +92kg: spherical of 32 or spherical of 16
7pm-9.10pm: Girls’s 60kg, males’s 63.5kg, males’s +92kg: spherical of 32 or spherical of 16
Canoe slalom
2.30pm-5.30pm: Males’s C1 semi-finals and finals
Biking (mountain motorcycle)
1pm-3.30pm: Males’s cross-country ultimate
Diving
10am-11am: Males’s synchro 10m platform: ultimate
Equestrian
10am-3.30pm: Eventing leaping: staff and person finals
Fencing
8.30am-3.50pm: Males’s foil and ladies’s sabre: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals; 6pm-10.10pm: Males’s foil and ladies’s sabre: semi-finals, bronze medal bout, gold medal bout
Handball
8am-11.30am: Males’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Males’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-2pm: Males’s pool level (2 suits)
9.30am-2.30pm: Girls’s pool level (2 suits)
4pm-9pm: Girls’s pool level (2 suits inc GB vs Australia)
4.30pm-9.30pm: Girls’s pool level (2 suits)
Judo
9am-1pm: Girls’s -57kg, males’s -73kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s -57kg, males’s -73kg: medal rounds
Rowing
8.30am-11.20am: Males’s unmarried sculls, girls’s unmarried sculls: semi-finals E/F; males’s coxless pairs, girls’s pairs, males’s light-weight double sculls, girls’s light-weight double sculls, males’s quadruple sculls, girls’s quadruple sculls: repechage; Males’s 8, girls’s 8: heats
Rugby sevens
1pm-4pm: Girls’s pool rounds
7pm-10pm: Girls’s placement suits, quarter-finals
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s windsurfing, males’s and ladies’s skiff
Capturing
8.15am-12.05pm: Combined staff 10m air pistol: qualification; males’s and ladies’s 10m air rifle: finals
8am-3pm: Males’s lure: qualification day 1
Browsing
6pm-3.30am: Males’s and ladies’s spherical 3
Swimming
10am-12pm: Girls’s 400m person medley, girls’s 100m again, males’s 800m loose: heats
7.30pm-9.30pm: Girls’s 400m person medley, males’s 200m loose: finals; girls’s 100m again: semi-finals; males’s 100m again, girls’s 100m breast, girls’s 200m loose: finals
Desk tennis
9am-1pm: Males’s and ladies’s singles spherical 1
3pm-5pm: Combined doubles semis
7pm-10pm: Males’s and ladies’s singles spherical 2
Tennis
11am-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles
Volleyball
8am-10.30am: Girls’s prelims
12pm-2.30pm: Girls’s prelims
4pm-6.30pm: Girls’s prelims
8pm-10.30pm: Girls’s prelims
Water polo
1pm-4pm: Girls’s prelims (2 suits)
5.30pm-8.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Day 4 (Tuesday July 30)
14 golds up for grabs
Archery
11am-2.55pm: Males’s and ladies’s person eliminations
4.45pm-7.25pm: Males’s and ladies’s person eliminations
Inventive gymnastics
5.15pm-7.30pm: Girls’s staff ultimate
Badminton
7.30am-11am: Males’s and ladies’s singles and doubles: staff level
1pm-4.30pm: Males’s and ladies’s singles and doubles: staff level
6.30pm-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles: staff level
Basketball
10am-2.15pm: Males’s staff segment (2 suits)
4.15pm-6pm: Males’s staff segment (1 fit)
8pm-9.45pm: Males’s staff segment (1 fit)
Basketball 3×3
4.30pm-6.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
8pm-10pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
Boxing
10am-12.40pm: Girls’s 54kg, girls’s 57kg, males’s 51kg, males’s 80kg: spherical of 32 or spherical of 16
2.30pm-5.10pm: Girls’s 54kg, girls’s 57kg, males’s 51kg, males’s 80kg: spherical of 32 or spherical of 16
7pm-9.40pm: Girls’s 54kg, girls’s 57kg, males’s 51kg, males’s 80kg: spherical of 32 or spherical of 16
Canoe slalom
2pm-6.10pm: Males’s K1 and ladies’s C1: heats
Biking (BMX freestyle)
12.25pm-3.30pm: Males’s and ladies’s seeding spherical
Equestrian
10am-3.30pm: Dressage Grand Prix qualifier
Fencing
11am-4.30pm: Girls’s épée staff: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals, semi-finals, placement suits
6.30pm-8.40pm: Girls’s épée staff bronze and gold medal bouts
Soccer
2pm-10pm: Males’s staff level (8 suits)
Handball
8am-11.30am: Girls’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-2pm: Males’s pool level (2 suits)
11.45am-2.30pm: Males’s pool level (2 suits inc GB vs Netherlands)
4pm-9pm: Males’s pool level (2 suits)
Judo
9am-1pm: Girls’s -63kg, males’s -81kg: removal spherical
3pm-6pm: Girls’s -63kg, Males’s -81 kg: medal rounds
Rowing
8.30am-10.50am: Girls’s unmarried sculls, males’s unmarried sculls: quarter-finals; girls’s double sculls, males’s double sculls: semi-finals; girls’s 4, males’s 4: repechage
Rugby sevens
1.30pm-7.45pm: Girls’s placement suits, semi-finals, bronze and gold medal suits
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s windsurfing and skiff
Capturing
8.30am-9.50am: Combined staff 10m air pistol: finals
8am-4.05pm: Girls’s lure: qualification day 1; males’s lure: qualification day 2 and finals
Browsing
6pm-03.50am: Males’s and ladies’s quarter-finals, semi-finals and finals
Swimming
10am-12pm: Girls’s 200m fly, males’s 100m loose, girls’s 1500m loose, girls’s 100m loose, males’s 200m breast, males’s 4x200m loose relay: heats
7.30pm-9.30pm: Males’s 100m loose, girls’s 200m fly: semi-finals; girls’s 100m again, males’s 800m loose: finals; girls’s 100m loose, males’s 200m breast: semi-finals; males’s 4x200m loose relay: ultimate
Desk tennis
9am-11am: Males’s and ladies’s singles: spherical 2
12.30pm-3pm: Combined doubles: bronze medal fit, gold medal fit
Tennis
11am-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles
Triathlon
7am-9.30am: Males’s person ultimate
Volleyball
8am-10.30am: Males’s prelims
12pm-2.30pm: Males’s prelims
4pm-6.30pm: Males’s prelims
8pm-10.30pm: Males’s prelims
Water polo
9.30am-12.30pm: Males’s prelims (2 suits)
2pm-5pm: Males’s prelims (2 suits)
6.30pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Day 5 (Wednesday July 31)
17 golds up for grabs
Archery
11am-2.55pm: Males’s and ladies’s person eliminations
4.45pm-7.25pm: Males’s and ladies’s person eliminations
Inventive gymnastics
4.30pm-7.15pm: Males’s person all-around ultimate
Badminton
7.30-11am: Males’s and ladies’s singles: staff level
1pm-4.30pm: Males’s and ladies’s singles: staff level
6.30pm-10pm: Males’s and ladies’s singles: staff level; Combined doubles: quarter-finals
Basketball
10am-2.15pm: Males’s and ladies’s staff segment (2 suits)
4.15-6pm: Males’s and ladies’s staff segment (1 fit)
8pm-9.45pm: Males’s and ladies’s staff segment (1 fit)
Basketball 3×3
4.30pm-6.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
8pm-11pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
Boxing
10am-12.25pm: Girls’s 60kg: quarter-finals; girls’s 66kg, males’s 57kg, males’s 71kg: spherical of 32 or spherical of 16
2.30pm-5.10pm: Girls’s 60kg: quarter-finals; girls’s 66kg, males’s 57kg, males’s 71kg: spherical of 32 or spherical of 16
7pm-9.25pm: Girls’s 60kg: quarter-finals; girls’s 66kg, males’s 57kg, males’s 71kg spherical of 32 or spherical of 16
Canoe slalom
2.30pm-5.30pm: Girls’s C1: semi-finals and finals
Biking (BMX freestyle)
12.10pm-3.30pm: Males’s and ladies’s finals
Diving
10am-11am: Girls’s synchro 10m platform: ultimate
Equestrian
9am-2.30pm: Dressage Grand Prix qualifier
Fencing
11am-4.30pm: Males’s sabre staff: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals, semi-finals, placement suits
6.30pm-8.40pm: Males’s sabre staff: bronze medal bout, gold medal bout
Soccer
4pm-10pm: Girls’s staff level (6 suits)
Handball
8am-11.30am: Males’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Males’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-11.30am: Girls’s pool level (2 suits inc South Africa vs GB 9.30am)
11.45am-2.30pm: Girls’s pool level (2 suits)
4pm-6.30pm: Males’s and ladies’s pool level (2 suits)
6.45pm-9.30pm: Males’s and ladies’s pool level (2 suits)
Judo
9am-1pm: Girls’s -70kg, males’s -90kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s -70kg, males’s -90kg: medal rounds
Rowing
8.30am-12.10pm: Males’s light-weight double sculls, girls’s light-weight double sculls: ultimate C; males’s unmarried sculls, girls’s unmarried sculls: semi-finals C/D; males’s coxless pair, girls’s coxless pair, males’s light-weight double sculls, girls’s light-weight double sculls: semi-finals; males’s quadruple sculls, girls’s quadruple sculls: ultimate B and medal ultimate
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s skiff
Capturing
8am-9.30am: Males’s 50m rifle 3 positions: qualification
8am-4.05pm: Girls’s lure: qualification day 2 and finals
Swimming
10am-12pm: Girls’s 200m breast, males’s 200m again, girls’s 200m fly: heats
7.30pm-9.30pm: Girls’s 100m loose, males’s 200m fly, males’s 200m breast, girls’s 1500m loose: finals; males’s 200m again, girls’s 200m breast, males’s 200m fly: semi-finals; Males’s 100m loose: ultimate
Desk tennis
9am-12pm: Males’s and ladies’s singles: spherical 2
2pm-5pm: Males’s and ladies’s singles spherical 3
7pm-10pm: Males’s and ladies’s singles spherical 3
Tennis
11am-10pm: Males’s and ladies’s singles and doubles
Triathlon
7am-9.40am: Girls’s person ultimate
Volleyball
8am-10.30am: Males’s prelims
12pm-2.30pm: Males’s prelims
4pm-6.30pm: Girls’s prelims
8pm-10.30pm: Girls’s prelims
Water polo
1pm-4pm: Girls’s prelims (2 suits)
5.30pm-8.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Day 6 (Thursday August 1)
18 golds up for grabs
Archery
8.30am-12.25pm: Males’s and ladies’s person eliminations
2.30pm-6.25pm: Males’s and ladies’s person eliminations
Inventive gymnastics
5.15pm-7.25pm: Girls’s person all-around ultimate
Athletics
6.30am-8.05am: Males’s 20km race stroll ultimate
8.20am-10.05am: Girls’s 20km race stroll ultimate
Badminton
7.30am-10am: Males’s singles: spherical of 16; girls’s doubles: quarter-finals
12pm-3.30pm: Males’s doubles: quarter-finals, males’s singles: spherical of 16
5.30pm-9pm: Girls’s singles: spherical of 16; Combined doubles: semi-finals
Basketball
10am-2.15pm: Girls’s staff segment (2 suits)
4.15pm-6pm: Girls’s staff segment (1 fit
8pm-9.45pm: Girls’s staff segment (1 fit)
Basketball 3×3
8am-10am: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
11.30am-1.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
5pm-7pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
8.30pm-10.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
Boxing
10am-12.25pm: Girls’s 50kg, girls’s 75kg: spherical of 32 or spherical of 16; girls’s 54kg, males’s 63.5kg, males’s 92kg: quarter-finals
2.30pm-5.10pm: Girls’s 50kg, girls’s 75kg: spherical of 32 or spherical of 16; girls’s 54kg, males’s 63.5kg, males’s 92kg: quarter-finals
7pm-9.25pm: Girls’s 50kg, girls’s 75kg: spherical of 32 or spherical of 16; girls’s 54kg, males’s 63.5kg, males’s 92kg: quarter-finals
Canoe slalom
2.30pm-5.35pm: Males’s K1: semi-finals and finals
Biking (BMX racing)
7pm-9.20pm: Males’s and ladies’s quarter-finals and last-chance runs
Equestrian
10am-1pm: Leaping staff qualifier
Fencing
9am-4.10pm: Girls’s foil staff: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals, semi-finals, placement suits
6.10pm-9pm: Girls’s foil staff: bronze medal bout, gold medal bout
Golfing
8am-5pm: Males’s match: spherical 1
Handball
8am-11.30am: Girls’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Girls’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-11.30am: Males’s pool level (2 suits)
11.45am-2.30pm: Males’s pool level (2 suits inc France vs GB)
4pm-6.30pm: Girls’s pool level (2 suits)
6.45pm-9.30pm: Girls’s pool level (2 suits)
Judo
9am-1pm: Girls’s -78kg, males’s -100kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s -78kg, males’s -100kg: medal rounds
Rowing
8.30am-11.40am: Girls’s unmarried sculls, males’s unmarried sculls: semi-finals; girls’s 8, males’s 8: repechage; girls’s double sculls, males’s double sculls, girls’s coxless 4, males’s coxless 4: ultimate B; girls’s double sculls, males’s double sculls, girls’s coxless 4, males’s coxless 4: medal ultimate
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s skiff: medal races; Males’s and ladies’s windsurfing and dinghy
Capturing
8.30am-9.50am: Males’s 50m rifle 3 positions: finals
11am-12.30pm: Girls’s 50m rifle 3 positions: qualification
Swimming
10am-12pm: Girls’s 200m again, males’s 50m loose, males’s 200m person medley, girls’s 4x200m loose relay: heats
7.30pm-9.30pm: Girls’s 200m fly, males’s 200m again: finals; girls’s 200m again: semi-finals; girls’s 200m breast: ultimate; males’s 200m person medley, males’s 50m loose: semi-finals; girls’s 4x200m loose relay: ultimate
Desk tennis
9am-12pm: Males’s and ladies’s singles: quarter-finals
2pm-5pm: Males’s and ladies’s singles: quarter-finals
7pm-10pm: Males’s and ladies’s singles: quarter-finals
Tennis
11am-4pm: Males’s singles quarter-finals, girls’s singles semi-finals
11am-6pm: Males’s singles quarter-finals, girls’s and blended doubles semi-finals
11am-6pm: Girls’s and blended doubles semi-finals
6pm-10pm: Males’s singles quarter-finals, girls’s singles semi-finals
Volleyball
8am-10.30am: Girls’s prelims
12pm-2.30pm: Girls’s prelims
4pm-6.30pm: Girls’s prelims
8pm-10.30pm: Girls’s prelims
Water polo
9.30am-12.30pm: Males’s prelims (2 suits)
2pm-5pm: Males’s prelims (2 suits)
6.30pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Day 7 (Friday August 2)
23 golds up for grabs
Archery
8.30am-11.05am: Combined staff: eliminations
1.15pm-4.25pm: Combined staff: medal rounds
Athletics
9.05am: Males’s decathlon: 100m
9.10am: Males’s hammer: qualification A
9.15am: Girls’s top soar: qualification
9.35am: Girls’s 100m: prelims
9.55am: Males’s decathlon: lengthy soar
10.05am: Males’s 1500m: spherical 1
10.35am: Males’s hammer: qualification B
10.50am: Girls’s 100m: spherical 1
11.15am: Males’s decathlon: shot put
5pm: Males’s decathlon: top soar
5.10pm: Girls’s 5000m: spherical 1
5.15pm: Girls’s triple soar: qualification
5.55pm: Girls’s discus: qualification A
6.10pm: Combined 4x400m relay: spherical 1
6.45pm: Girls’s 800m: spherical 1
7.10pm: Males’s shot put: qualification
7.20pm: Girls’s discus: qualification B
7.50pm: Males’s decathlon: 400m
8.20pm: Males’s 10,000m: ultimate
Badminton
7.30am-12pm: Males’s and ladies’s doubles: semi-finals
2pm-9.30pm: Males’s singles: quarter-finals; blended doubles: medal suits
Basketball
10am-2.15pm: Males’s staff segment (2 suits)
4.15pm-6pm: Males’s staff segment (1 fit)
8pm-9.45pm: Males’s staff segment (1 fit)
Basketball 3×3
8am-10am: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)11.30am-1.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
4.30pm-6.30pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
8pm-10pm: Males’s and ladies’s pool spherical (4 suits)
Seashore volleyball
8am-12pm: Males’s and ladies’s prelims (4 suits)
2pm-5pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
7pm-10pm: Males’s and ladies’s prelims (3 suits)
Boxing
2.30pm-5.10pm: Girls’s 57kg: spherical of 32 or spherical of 16; males’s 51kg, males’s 80kg, males’s +92kg: quarter-finals
7pm-9.40pm: Girls’s 57kg: spherical of 32 or spherical of 16, males’s 51kg, males’s 80kg, males’s +92kg
Biking (BMX)
7pm-9.30pm: Males’s and ladies’s semi-finals and finals
Diving
10am-11am: Males’s synchro 3m springboard: ultimate
Equestrian
1pm-3.30pm: Leaping staff: ultimate
Fencing
11am-4.30pm: Males’s épée staff: desk of 64, desk of 32, desk of 16, quarter-finals, semi-finals, placement suits
6.30pm-8.40pm: Males’s épée staff: medal finals
Soccer
2pm-11pm: Males’s quarter-finals (4 suits)
Golfing
8am-5pm: Males’s match: spherical 2
Handball
8am-11.30am: Males’s prelims (2 suits)
1pm-4.30pm: Males’s prelims (2 suits)
6pm-9.30pm: Males’s prelims (2 suits)
Hockey
9am-11.30am: Girls’s and males’s pool level (2 suits)
11.45mam-2.30pm: Girls’s and males’s pool level (2 suits)
4pm-6.30pm: Males’s pool level (2 suits)
6.45pm-9.30pm: Males’s pool level (2 suits inc GB vs Germany 7.15pm)
Judo
9am-1pm: Girls’s +78kg, males’s +100kg: removal rounds
3pm-6pm: Girls’s +78kg, males’s +100kg: medal rounds
Rowing
8.30am-11.50am: Males’s unmarried sculls, girls’s unmarried sculls: finals F/E/D; males’s coxless pair, girls’s coxless pair, males’s light-weight double sculls, girls’s light-weight double sculls: ultimate B; males’s coxless pair, girls’s coxless pair, males’s light-weight double sculls, girls’s light-weight double sculls: medal ultimate
Crusing
10am-6pm: Males’s and ladies’s windsurfing: medal sequence; Males’s, girls’s and blended dinghy
Capturing
8am-1pm: Girls’s 25m pistol: qualification
8.30am-9.50am: W 50m rifle 3 positions: finals
8am-1.30pm: Males’s skeet: qualification day 1
Swimming
10am-12pm: Males’s 100m fly, girls’s 200m person medley, girls’s 800m loose, blended 4x100m medley relay: heats
7.30pm-9.30pm: Males’s 50m loose, girls’s 200m again, males’s 200m person medley: finals; males’s 100m fly, girls’s 200m person medley: semi-finals
Desk tennis
9am-11am: Males’s and ladies’s singles: semi-finals
12.30pm-2.30pm: Males’s and ladies’s singles: semi-finals
Tennis
11am-4pm: Males’s singles: semi-finals; girls’s singles: bronze medal ultimate
11am-4pm: Males’s and blended doubles: bronze medal finals
6pm-10.30pm: Males’s singles: semi-finals; blended doubles: gold medal ultimate
Trampoline
11am-1.30pm: Girls’s ultimate
5pm-7.30pm: Males’s ultimate
Volleyball
8am-10.30am: Males’s prelims
12pm-2.30pm: Males’s prelims
4pm-6.30pm: Males’s prelims
8pm-10.30pm: Males’s prelims
Water polo
1pm-4pm: Girls’s prelims (2 suits)
5.30pm-8.30pm: Girls’s prelims (2 suits)